Registration for September 2024 for the new group began! Ages 1.1-3.5     החלה ההרשמה לספטמבר 2024

טיפים בנושא גמילה מחיתולים

מאת: ד"ר עדנה כצנלסון

תהליך החינוך להרגלי ניקיון הנו אחת מאבני הדרך הראשונות והמשמעותיות בתהליך החיברות (סוציאליזציה) של התינוק. תהליך הגמילה מחיתולים הוא אתגר לא פשוט הן להורים והן לפעוט.

לגילאי שנתיים שלוש בחרתי לרכז כמה טיפים שיוכלו לעזור להורים ברמת הת'כלס כאשר אנחנו נתקלים בקשיים בתחום:

1. לדבר על זה. לפני שאתם מתחילים בגמילה בפועל דברו עם הפעוט על הנושא. אתם יכולים לקחת אותו איתכם לשירותים ולומר: "עכשיו אני עושה פיפי, עוד מעט גם אתה תהיה גדול ותעשה בשירותים בעצמך".

2. להקריא לילדים ספרות בנושא לפני תהליך הגמילה כלומר, בגילאי שנתיים כבר אפשר להתחיל להקריא ספרים אלה לפני השינה. (רשימת ספרים מצורפת בהמשך).

3. לשתף את הגננת בתהליך יכול מאד לעזור לילד, תתפלאו כמה דמות משמעותית שנמצאת 9 שעות ביום עם ילדכם יודעת ויכולה לעזור להצלחת התהליך אם רק תאפשרו זאת.

4. לא מומלץ להתחיל לגמול את הילד בתקופה של שינויים, כמו לידת אח צעיר או מעבר דירה.

5. כאשר ילד יושב על האסלה/סיר אבל מיד קם, אפשר להציע לו לקרוא ספר איזה שהוא יבחר בזמן הישיבה עד שהקקי/פיפי יגיע.

6. להגיד לבן: "בוא תעשה פיפי בעמידה כמו אבא" – מחזק את הילד שרואה באב דמות מוערצת.

7. להסביר לילד: "כשתרגיש בגוף שלך שאתה צריך קקי או פיפי תרוץ מהר לשירותים" – הדגש הוא שהילד יהיה קשוב לצורכי הגוף שלו.

8. "פיפי פרס" – יש כאלה שמתנגדים לשיטת התגמולים מתוך ראייה שצרכים עושים כשצריך ולא בשביל לקבל משהו, אבל גם בתור אמא וגם בתור גננת, אני יכולה להגיד שבשטח שיטת התגמולים עובדת. מומלץ DVD של חני נחמיאס "בלי טיטולים".

9. במקרים של עצירויות, כשילד עוצר קקי יש להתייעץ עם הגננת או עם גורם מקצועי אחר במידה והעצירות נמשכת לאורך זמן. במידה ומדובר על יום יומיים אפשר לתת מאכלים שעוזרים לשחרר כגון עגבניות, מיץ שזיפים וכד'.

10. יש הורים שמעדיפים שהילד יעשה את הגמילה באסלה ויש ילדים שהסיר פחות מאיים, לכן רצוי להציע לילד סיר או אסלה איפה שירגיש נוח יותר לעבור את התהליך.

11. אל תכעסו: צאו מנקודת הנחה שאם לילד "בורח", זה לא מכוון נגדכם. פשוט קשה לו לשנות הרגלים. התייחסו ל"פספוסים" בקצרה ובאדישות, גלו אמפטיה לקושי ועודדו אותו בקול רם שימשיך להשתדל ושבפעם הבאה הוא יצליח יותר.

12. בלי מלחמות: אל תהפכו את הנושא למלחמה או לנושא המדובר ביותר בבית.

13. לכו עם הפעוט לחנות ובחרו יחד אתו סיר/ישבנון. בחנות אחרת בחרו יחד עמו תחתונים. אם יש בבית אביזרים כאלה מאחים קודמים, רצוי לשאול את הפעוט האם הם מוצאים חן בעיניו. אפשר להציע לו לפי הצורך לקשט אותם, לצבוע אותם, להדביק עליהם מדבקות וכדומה.

14. אפשר ורצוי להציג עמדה ברורה לפעוט: נגמול אותך מחיתול הלילה כאשר תקום יבש במשך שניים-שלושה לילות ברציפות. חשוב להסביר לו שקשה יותר לשלוט בעשיית הצרכים בלילה, כי כשישנים יותר קשה לשים לב לצרכים וצריך להיות קצת יותר מבוגר לשם כך. אם הילד "מתבייש" מעצם היותו עם חיתול בלילה, אפשר לעבור לחיתול תחתון.

15. צעד קדימה, צעד אחורה. מה קורה כשחלה נסיגה והילד חוזר להרטיב או דורש טיטול שוב? הבינו שהוא מבטא קושי ונסו לברר מה גרם לו לסגת אחורנית. אם הילד כבר לובש תחתונים, לאורך זמן רצוי לא לחזור לטיטול. המעברים הללו יכולים לבלבל אותו. השתמשו ב"תחתוני גמילה". גם עצירות פתאומית עלולה לשדר שהילד בחרדה או שהופעל עליו לחץ גדול מדי. במקרה כזה צריך לעצור ולחשוב, ואולי להתייעץ עם רופא הילדים/הגננת או איש מקצוע אחר.

16. בנסיעות ארוכות במידה ואי אפשר לעצור בדרך ואתם בתחילת התהליך, אפשר לעשות שימוש בתחתון חיתול, אבל ברמת העיקרון נסו בתקופה הראשונית לתהליך להיות כמה שיותר בבית.

הקריטריונים הבאים יעזרו לכם לדעת האם הפעוט שלכם בשל רגשית לגמילה:

לצד הבשלות הזו, חשוב גם שהפעוט יביע בעצמו רצון להיגמל. זה יכול לבוא באופן יזום מצדו, או בתגובה להצעת ההורים. למשל, אפשר לשאול אותו האם הוא חושב שהגיע הזמן להפסיק עם החיתול ולהתנהג בצורה בוגרת יותר (ילדים הרי רוצים להיות יותר בוגרים). חשוב לשים לב אם הוא מעלה פחדים הקשורים בחוסר הרצון להיגמל או לעשות את צרכיו בשירותים ולתת להם מענה.

כמה מספרי ילדים בנושא גמילה:

–         "סיר הסירים"/אלונה פרנקל. – קלאסיקה.

–         "הסיר של תותי"/בתיה בן דור.

–         "שיר על סיר"/מיריק שניר

–         טוסיקים/ גווידו ואן גנכטן – מומלץ.

–         " לא רוצה חיתול"/ רן כהן אהרונוב

–         "סיר/ מילו פרימן – מומלץ

–         פיפי בשדה/מגלי בוניול

–         הנסיכה על הסיר /טוני רוס

–         כולם עושים קקי/גומי טארו

*ספר להורים – מדריך לגמילה מחיתולים

כל מה שרציתם לדעת על חינוך לניקיון בגיל הרך/ ד"ר עדנה כצנלסון