Registration for September 2024 for the new group began! Ages 1.1-3.5     החלה ההרשמה לספטמבר 2024

כיצד תסייע לילדך בתהליך הקליטה בגן

מאת: מיכל הרפז

כדי להקל על הילד להיקלט לגן באופן קל וברור על ההורה להכין את הילד מבעוד מועד.בתום שנת הלימודים האחרונה.על ההורה לספר לו שהוא הולך לגן אחר-גן של ילדים גדולים יותר. בוגרים יותר. בו תהיה גננת חדשה וסייעת חדשה (יש לציין את שמן). עליו לספר כי הגן ימוקם במקום אחר. ויחד הם ילכו לראות את הגן.במהלך החופשה על ההורה לקחת את ילדו לגן ולהראות לו את מיקומו הגיאוגרפי. המבנה. הדרך לגן. במידה והשער פתוח לבדוק אם ניתן להיכנס פנימה.להראות לו את חדרי הגן. החצר והמשחקים.

חשוב כי המסרים של ההורה יהיו אופטימיים – הגן הזה הוא הטוב ביותר לילד.שאין גן יותר טוב ממנו. שבו יהיו לילד החברים הכי טובים. המשחקים הכי יפים. הגננת הנחמדה ביותר. ובו הוא ייהנה מאוד. חשוב כי לילד תועבר תחושת ביטחון – שתשדר לילד מסר כי כדאי לו לעבור מהגן הישן והמוכר לגן החדש. חשוב כי ההורה ישדר לילד מסר כי זו ההחלטה הטובה ביותר עבור הילד. וכי במקום זה הוא יהיה מאושר. אם ההורה מרגיש שהוא כהורה לא החלטי.ולא ברור לו שזה המקום הטוב ביותר- במודע ולא במודע חששות אלו יועברו לילד.אלו הם הרבדים הסמויים.שלא תמיד ההורה מודע לכך שתחושותיו מועברות לילד.

במצבים אלו מומלץ כי ההורה יברר כל שאלה שמטרידה אותו עם מנהלת הגן או הגננת. בכדי שתיבנה לו כהורה תחושת הביטחון למול הגן.ובכדי שיוכל להעביר תחושה זו לילדו. הבירור נעשה באמצעות שאילת שאלות – אם במהלך תהליך בחירת הגן.באסיפת ההורים וכו'. במידה וצצות שאלות נוספות. על ההורה להתעדכן מבעוד מועד באמצעות יצירת שיחות יזומות עם הגננת.

ביום הראשון של הגן יש להורה צורך טבעי לראות כיצד ילדו משתלב בגן.כיצד הוא מגיב לגן החדש. לילדים החדשים ולגננת הלא מוכרת לו. מאידך, לילד יש צורך להשתלב בגן החדש. נוצר מצב שבו הורים רבים רוצים לשהות יום אחר יום בגן החדש. על מנת לראות כי הכל כשורה בתהליך קליטת הילד בגן.נרצה או לא. כאשר ההורים נשארים בגן הם מעבירים את חששותיהם מהגן החדש אל הילד- הם מאריכים את תהליך הקליטה של הילד בגן כפרט. הילד נשאר תלותי בהורה. ואינו יוצר כעצמאי אינטראקציות חברתיות. לשחק ולהשתלב. נוצר מצב שיש פער בין צרכי הילד לצרכי ההורה. הצורך של ההורה הוא לגונן על הילד במקומו החדש. ואילו הצורך של הילד הוא להשתלב.

הורים יקרים- אם אתם רוצים לסייע לילד להשתלב בגן. אנא שדרו לו כי הגן הוא המקום הטוב ביותר עלי אדמות. השאירו אותו להתמודד עם תהליך הקליטה. והיו בקשר רציף עם מנהלת הגן. אל תהססו להתקשר. אך אל תפריעו לילד להיקלט.

 

כיצד מומלץ לכם כהורים לערוך את תהליך הקליטה?

ביום הראשון ניתן לשהות בשעתיים הראשונות עם הילד. ואח"כ עוזבים עם הילד את הגן. תהליך זה חייב להיות מלווה הסברים שוטפים ושיתוף הילד בדברים אשר עוברים עליו. יום זה נועד להיכרות בלבד – היכרות ההורים עם הורים אחרים. עם הגן. עם הצוות החינוכי ועם הילדים האחרים. כנ"ל לגבי הילד. גם הילד לומד לראשונה להכיר את הסביבה החינוכית החדשה שלו. את הגננת הלא מוכרת. ואת הילדים איתם יהיה בקשר תמידי לאורך כל השנה. ביום השני בבוקר על ההורה לילדים קטנים מומלץ לשהות כחצי שעה. להסביר כי ההורה צריך ללכת לעבודה ולציין מתי הוא יחזור. למרות הבכי הכואב- ללכת.

לילדים גדולים יותר חשוב להסביר כי אין באפשרות ההורה להישאר בגן. כי זהו גן לילדים ולא למבוגרים. כי הוא צריך ללכת לעבודה. ולערוך הסכם עם הילד- "אני אשחק איתך 3 משחקים ואח"כ אני אלך לעבודה. אני אבוא לקחת אותך אחרי המפגש השני" על אף שברגע הפרידה עלולה להתעורר ההתנגדות של הילד לכיבוד ההסכם ועלול להורה להיות קשה. חייב ההורה לעמוד בהסכם זה. אחרת בימים הבאים ידע הילד כי הבכי יעכב את הפרידה של ההורה. סיטואציה זו. אינה מסייעת לילד להיקלט בגן. ישנם מצבים בהם הילד לא יודע מתי הוריו יבואו לקחת אותו מהגן, כשאומרים לילד "אני עוד מעט אגיע". הילד לא יודע מתי זה עוד מעט והוא ימתין להוריו במהלך כל היום. במצב זה לילד קשה רגשית להתפנות להשתלבות בגן וליצירת אינטראקציות חברתיות.

במהלך הימים הראשונים הילד ירצה כי ההורה יישאר בגן ולא ילך. חשוב מאוד כי ההורה ייפרד מן הילד כמה שיותר מהר. אחרת הפרידה תהיה קשה לילד. תחת הציפייה כי ההורה יישאר עוד ועוד. הורים יקרים הילד לא בחר את הגן. אתם בחרתם אותו. תהליך הקליטה של הילד ילווה בהתנגדויות טבעיות. התנגדויות אלו יכולות לבוא לידי ביטוי בבכי. חוסר תיאבון. נסיגה בגמילה. שינוי במצבי רוח ועוד. מצבים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי ביום הראשון. ואולי גם בהמשך השבוע הראשון והם לגיטימיים. זה טבעי לגמרי שבזמן שההורה משאיר את הילד בגן החדש הילד יבכה. זוהי דרכו של הילד להגיד להורה- אני רוצה להיות איתך.

אני יודעת שתהליך הקליטה של הילד בגן חדש אינו תהליך פשוט גם עבורכם. אתם לא תמיד בטוחים כי זהו המקום הטוב ביותר לילדכם ואתם עדיין לא מכירים ולא סומכים על הצוות החדש. יחד עם זאת, עם כל הקושי שבדבר, עליכם לשדר לילד תחושת אמון ובטחון, כי גן זה הוא המקום הטוב ביותר לילד ולכם. אני מזמינה אתכם לשתף את מנהלת הגן בקשיים שלכם, בכדי שלא תישארו לבד, ובכדי שתהיו חזקים עבור ילדכם.